День рождения Сергея Плачинды
Сергі́й Петро́вич Плачи́нда, літературний псевдонім Сергій Кожухар, український письменник. Прозаїк, публіцист, критик, член Спілки письменників України (1960).
Народився 18 червня 1928 року на Кіровоградщині (хутір Шевченко) в родині селянина.
Свідок голодомору 33-го, пережив нацистську окупацію. Працював токарем у механічних майстернях радгоспу, пізніше — співробітником Кіровоградської районної газети, водночас учився в середній школі.
В 1953 р. закінчив філологічний факультет Київського державного університету, а потім аспірантуру при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, де й надалі працював науковим співробітником. Його перу належать літературознавчі монографії «Композиція і характери в новелах Ю. Яновського», «Майстерність Ю. Яновського» та перша в постсталінській Україні книга про О.Довженка.
Плачинда був також першопублікатором доти невідомих «Щоденників» О. Довженка. 1960 р. за ініціативою М. Шамоти звільнений «за український націоналізм».
З 1948 р. співпрацював із республіканськими газетами та журналами, друкуючи нариси й оповідання. В 1959 році вийшли в світ його книжка оповідань та нарисів «Кам'яна веселка» і повість «Таня Соломаха». Плачинді також належать книжка-нарис «Брати Місяця» про творчий чин геніального українського конструктора космічних кораблів Ю. Кондратюка-Шаргея.
1968 р. побачила світ книга історичних повістей «Неопалима купина» (художньо осмислюються постаті Роксолани, Галшки Гулевичівни, Артема Веделя, Максима Березовського, Теофана Прокоповича), яка згодом була вилучена з бібліотек і продажу за «націоналістичний ухил».
У 1980 році був редактором відділення публіцистики журналу «Київ». Пропрацював один день.
Брав активну участь у діяльності Народного Руху України. Засновник і перший голова Української селянської демократичної партії.
Працював у редакції «Літературної України», у видавництві «Молодь». Нині — старший науковий співробітник Національного науково-дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії.
Досліджує праісторію та найдавнішу міфологію України.
Автор «Словника давньоукраїнської міфології», монографічно-пошукових книг «Міфи і легенди Давньої України», «Лебедія. Як і коли виникла Україна», «Як українські міфи по світу розійшлися» (згідно з якими історія українського народу починається від часів Мізинської стоянки (XX–XV тис.до н. е.)