День первой публикации романа "1948"
«1984» (відомий також під назвою Тисяча дев'ятсот вісімдесят четвертий) — роман-антиутопія англійського письменника Джорджа Орвелла, вперше опублікований 8 червня 1949 року. Роман розповідає історію Вінстона Сміта і його деградації під впливом тоталітарної держави, в якій він живе.
Роман написаний у 1948 р., і, вибираючи назву, автор переставив дві останні цифри поточного року.
Поряд із «Дивним новим світом» англійця Олдоса Хакслі і «451° за Фаренгейтом» Рея Бредбері, це найвідоміша і найцитованіша антиутопія у літературі.
Роман перекладений 62 мовами. Проте він здійснив значний вплив і на саму англійську мову. «1984», його термінологія і автор стали специфічними термінами при обговоренні питання приватності і державної безпеки. Так, термін «орвелліанство» став описувати дії або організації, що нагадують про тоталітарне суспільство змальоване у романі, а фраза «Старший Брат спостерігає за тобою» почала позначати будь-який акт спостереження, який сприймається як насильницький.
В 2009 р. впливова британська газета The Times оголосила роман «1984» найважливішою книгою, надрукованою за останні 60 років.
Були часи, коли роман «1984» сприймався настільки революційно і здавався настільки політично небезпечним, що був заборонений деякими бібліотеками Сполучених Штатів, не кажучи вже про тоталітарні режими.
Орвелл демонструє своє сприйняття антиутопії зразка 1984 року. Вигадані технологічні досягнення, такі як телеекрани, використовуються на користь системи для розширення контролю як над членами Партії, так і над народними масами (т.зв. «пролями» — від «пролетар»), проте не для покращення якості їх життя. Досконалі стратегії, такі як перманентна війна, використовуються, щоб заперечувати необхідність освіти пролів для розуміння потенціалу кращого життя. Причиною цього є утримання правлячою олігархією повної влади довічно.