День народження Нострадамуса
Мішель де Нотрдам (фр. Michel de Nostredame), відомий також як Нострадамус — французький астролог, провидець, лікар і алхімік, пичсьменник, знаменитий своїми пророцтвами.
Мішель де Нотрдам народився 14 грудня 1503 року в містечку Сен-Ремі (Прованс) в сім'ї євреїв, звернених у католицтво в XV столітті. Сімейна легенда, переказана Сезаром де Нотрдамом в «Хроніці Провансу», говорить, що предки пророка служили лікарями при дворах Рене Доброго і герцога Калабрійського. Однак, виходячи з наявних фактів, можна лише стверджувати, що вони були досить освіченими і заможними людьми. Батько майбутнього провісника, Жом де Нотрдам (1470–1547) був нотаріусом, дідусь П'єр де Нотрдам (1430–1484) і прадід Давіно де Каркассон (1410–1473) займалися торгівлею в Авіньйоні, а прадіди П'єр де Сен-Марі (? −1485) і Жан де Сен-Ремі (? −1504) були лікарями в Арлі і Сен-Ремі.
У 1518 році Мішель де Нотрдам вирушає на навчання в Авіньйон, де в 1521 році отримує ступінь магістра мистецтв. Про подальші вісім роках його життя відомо лише з його власної фрази в кулінарно-косметичній книжечці, згідно з якою ці роки пройшли в безперервних подорожах з метою «дізнатися і вивчити джерела і походження рослин і інших найпростіших речовин, що стосуються вершини медичної науки». У 1529 році офіційна біографія майбутнього провісника триває: він вступає на медичний факультет університету Монпельє.
Перу Нострадамуса належать щорічні альманахи, що видавалися з 1550 року до самої смерті. Кожен з альманахів містив один загальний катрен на рік, 12 катренів по місяцях року, і велику прозову частину з прогнозами. Саме альманахи принесли Нострадамусові славу за життя. Однак не всі їхні тексти дійшли до наших днів; в наш час вибірка 141 катрена з альманахів (1555–1567) часто публікується в якості самостійного пророчого твору.
Перше видання «Пророцтв магістра Мішеля Нострадамуса», названих нині «центуріями» вийшло в Ліоні в 1555 році. Воно містило «Лист до сина Сезара» і 353 пророчих катрена. Лист Сезару викладає окультну філософію пророцтв і дає кілька прогнозів глобального характеру (… світ наближається до анарагонічної революції … до нас наближається смертоносний меч мору і найжахливіших воєн, що бували протягом трьох людських життів …) Число 353 близьке до так званої «планетної доби» довжиною 354 роки і 4 місяці, яка була відома в астрології середньовіччя. Друге видання (Ліон, 1557) містила, крім того, 288 нових катренів і застереження неосвіченим критикам (непронумерований катрен). Найперша зі збережених повних видань «Пророцтв» датоване 1568 роком тобто вже після смерті пророка. Воно містить лист Сезару, 942 катрена (7 центурія залишилася незавершеною) і лист до короля Генріха, цілком пророчий за змістом.
Звернення знаменитого лікаря до астрології і пророцтв виглядало несподіваним. У 1555 році Нострадамус опублікував свій перший астрологічний альманах, і в тому ж році в Ліоні виходить в світ перше видання Центурій, що містить 353 катрена з передмовою синові Сезару. Відомо, що ці пророцтва принесли йому неприємності. Після прибуття в Париж Нострадамус був попереджений, що влада готується допитати його про те, які науки він практикує, і яким чином робить передбачення. Він терміново повертається в Салон-де-Прованс, а потім в 1556 році вирушає до Італії. При цьому пророча діяльність продовжується. У 1558 році в заключній частині Центурій Нострадамус звертається до короля Генріха II, називаючи того володарем світу і розкриваючи йому історію людства в туманній формі на століття вперед. Невідомо, чи встиг король, загиблий на турнірі вже в 1559 році, ознайомитися з листом провісника. Після загибелі Генріха II, на запрошення сестри покійного, Нострадамус зустрічається при дворі з королевою Катериною Медічі. У 1561 році провісника ледь вдалося врятуватися від селян-католиків, які звинуватили його в симпатії до гугенотів. У тому ж році влада на пару днів взяла Нострадамуса під домашній арешт, вимагаючи описати долю короля Карла IX. Відповідь Нострадамуса не зберіглася. У 1564 році Катерина Медічі і Карл IX відвідують провісника в Салоні і потім запрошують на зустріч в Арль, де призначають його королівським медиком і радником. Проте вже 2 липня 1566 року Нострадамус помер у Салоні від ускладнень подагри. На мармуровій плиті над його могилою викарбувано напис «Тут спочивають кістки знаменитого Мішеля Нострадамуса, єдиного з усіх смертних, який виявився гідним відобразити своїм майже божественним пером, завдяки впливу зірок, майбутні події всього світу».