День народження Герберта Уеллса
Ге́рберт Джордж Уеллс, також Веллс (англ. Herbert George Wells; 21 вересня 1866, Бромлі — 13 серпня 1946, Лондон) — англійський письменник, відоміший як письменник-фантаст, хоча має значний доробок праць історичних, на політичну тематику, а також кілька сучасних романів.
Народився 21 вересня 1866 в передмісті Лондона Бромлі. Його батько був садівником, потім професійним гравцем в крикет; пізніше утримував крамницю, проте розорився. Мати, щоб «витягнути» сім'ю працювала служницею в багатому будинку (пізніше описаному Уеллсом в романі «Тоно Бенге»). Освіту одержав у класичній школі Мідхерст і в Кінгз-коледжі Лондонського університету. Після учнівства в торговця мануфактурою і роботи в аптеці побував вчителем у школі, викладачем точних наук і помічником природознавця, пропагандиста дарвінізму Томаса Гекслі (Хакслі).
До 1893 року відносяться його перші публікації як есеїста і новеліста в популярних газетах і журналах: «Pall Mall Gazette», «Pall Mall Budget». Це дозволяє йому розлучитися з викладацькою діяльністю і стати журналістом не обтяженим будь-якою службою (free-lance journalist). До того ж він отримує замовлення на серію повістей і новел з науковим нахилом.
Уеллс називає себе «соціалістом», проте «не по Марксу». У 1903 році він вступає в Фабіанське товариство, проте скоро у 1909 році виходить з нього.
Протягом творчого життя (з 1895) Уеллс написав близько 40 романів і багато оповідань, більше десятка полемічних творів на філософські теми і приблизно стільки ж робіт про перебудову суспільства, дві всесвітні історії, близько 30 томів з політичними і соціальними прогнозами, більше 30 брошур на теми про Фабіанське товариство, озброєння, націоналізм, загальний мир тощо, 3 книги для дітей і автобіографію.
Його першим художнім твором був роман «Машина часу» (The Time Machine, 1895) — про подорож винахідника у віддалене майбутнє. Потім з'явилися «Острів доктора Моро» (The Island of Dr. Moreau, 1896), «Людина-невидимка» (The Invisible Man, 1897), «Війна світів» (The War of the Worlds, 1898), «Перші люди на Місяці» (The First Men in the Moon, 1901, екранізований 2010 року каналом ВВС — «Перші люди на Місяці»), які розповідали, відповідно, про пересадження людських органів диким звірам, про невидимість, вторгнення марсіан на Землю і подорожі на Місяць. Ці романи забезпечили письменникові славу найзначнішого експериментатора в жанрі наукової фантастики і показали його здатність зробити правдоподібною найзухвалішу вигадку. Згодом у подібних творах, наприклад у романі «Звільнений світ» (The World Set Free, 1914), він сполучив наукову вірогідність з політичними прогнозами про прийдешню всесвітню державу. Теза про науку, здатну створити всесвітню державу, у якій людина зможе розумно використовувати свої винаходи, з наснагою повторюється у всіх книгах Уеллса, однак його оптимізм знищила Друга світова війна, після чого він в розпачі написав книгу «Розум на краю своєї натягнутої вузди» (Mind at the End of Its Tether, 1945) де пророчив вимирання людства.
У своїх творах письменник демонструє неабиякий талант у зображенні характерів і побудові фабули, приправляє оповідання гумором, та інколи сюжет витісняють роздуми про науку, лекції про всі мислимі і немислимі предмети, відгуки на актуальні події, так що лише деякі з його творів містять складові, які можуть гарантувати їм довговічність. Багато творів автора в тій чи іншій мірі автобіографічні. Уеллс визнав, що єдина книга, у якій заявлені найістотніші ідеї його життя, це «Що ми робимо зі своїми життями?» (What Are We to Do With Our Lives? 1931), а найважливішою своєю працею вважав «Праця, багатство і щастя людства» (The Work, Wealth, and Happiness of Mankind, 1932). Однак до широких читацьких кіл він пробився завдяки книзі «Нарис історії» (The Outline of History, 1920), яка багато років була в списках бестселерів.
Уеллс мешкав у Лондоні і на Рив'єрі, часто виступав з лекціями і багато подорожував, був двічі одружений.
Помер у Лондоні 13 серпня 1946.
Збірки новел
- «Викрадена бацила та інші події» (The stolen Bacilus and Other Incidents, 1895)
- «Історія Платтнера та інші» (The Plattner Story and Others, 1897)
- «Казки простору і часу» (Tales of Space and Time, 1899)
- «Двадцять історій і мрії» (Twelve Stories and a Dream, 1903)
- «Країна сліпих та інші оповідання» (The Country of the Blind and Other Stories, 1911)
Науково-фантастичні романи
- Машина часу (The Time Machine, 1895)
- Острів доктора Моро (The Island of Dr. Moreau, 1896)
- Чоловік-невидимка (The Invisible Man, 1897)
- Війна світів (The War of the Worlds, 1898)
- Перші люди на Місяці (The First Men in the Moon, 1901)
- Звільнений світ (The World Set Free, 1914)
- Любов і містер Льюїшем (Love and Mr. Lewisham, 1900)
- Кіппс (Kipps, the Story of a Simple Soul, 1905)
- Енн Вероніка (Ann Veronica, 1909)
- Тоно-Бунге (Tono-Bungay, 1909)
- Історія Містера Поллі (The History of Mr. Polly, 1910)
- Новий Макіавеллі (The New Machiavelli, 1911)
- Чудове дослідження (The Research Magnificent, 1915)
- Проникливість пана Брітлінга (Mr. Britling Sees It Through, 1916)
- Джоан і Пітер (Joan and Peter, 1918)
- Нарис історії (The Outline of History, 1920)
- Світ Вільяма Кліссолда (The World of William Clissold, 1926)
- Що ми робимо зі своїми життями? (What Are We to Do With Our Lives? 1931)
- Праця, багатство і щастя людства (The Work, Wealth, and Happiness of Mankind, 1932)
- Розум на краю своєї натягнутої вузди (Mind at the End of Its Tether, 1945)
В мережі магазинів "Учбова книга" можна придбати наступні книги:
Издание | Издательство | Год издания | Цена (грн) | |
---|---|---|---|---|
Уэллс БК. Уэллс. Человек-невидимка |
Мир книги | 2006 | 12.50 |